Ahşap boyama Çatlatma Teknikleri

KLASİK ÇATLATMA

Obje istenilen renge iki kat boyandıktan sonra çatlatma midyumu 1 kat sürülür. Tamamen kuruması beklendikten sonra 1 kat daha çatlatma midyumu kullanılır. üzerine alt zemine uygun( yaldız dışında) ikinci bir renkle tamponlayarak veya fırça yardımıyla sürülür. Aynı yerden kesinlikle 2. kez geçilmemelidir.

Not: Plaid markalı çatlatma midyumu sadece kendi yaldızını çatlatır.

 Klasik çatlama örneği... Yakından görmek için üzerine tıklayınız.

ANTİK ÇATLATMA

Alt zemin açık renge boyandıktan sonra üzerine 1 kat çatlatma midyumu sürülür. Tamamen kuruduktan sonra 2. kat midyum sürülür. Bal kıvamına gelince üzerinden çok fazla bastırmadan çatlatma 2 geçilir. Bu işlem çok yumuşak bir şekilde yapılmalıdır. Çatlatma işlemi tamamen bittikten sonra üzerine istediğimiz dekorlama çalışmasını yaparak objemizi bitiririz. (Transfer hariç)

İRİ ÇATLATMA

Objemiz boyanıp kuruduktan sonra üzerine dekorlama işlemi yapılır. step 1objemizin üzerine sürülür. Tamamen kuruduktan sonra ikinci kez step bir tekrar sürülür. ( Bu işlem 7 kata kadar yapılabilir.) Tamamen şeffaflaşması beklendikten sonra step 2 objenin üzerine sürülür. Çatlakların oluşması beklenir. Çatlaklar belirginleşmeye başladıktan sonra araları yağlı boya veya parmak yaldız boya ile doldurulur. Boyanın fazlası tinerli bir bez yardımıyla silinir.

Not: Bu çatlatma kesinlikle tiner bazlı bir vernik ile verniklendirilmelidir. Glaze boyanın geciktirilmesini sağlar.

MOZAİK ÇATLATMA

obje boyanıp desenlendikten sonra üzerine MozoikI iki kat uygulanır. (ilk katın tamamen şeffaflaşması beklenir. İkinci katta tamamen şeffaflaşınca üzerine MozoikII tek kat olarak sürülür. Çatlatma işlemi bittikten sonra arasına yağlı boya veya parmak yaldız girilir. Tamamen kuruduktan sonra tinerli bir bez yardımı ile üzerindeki fazlalık iyice temizlenir.

 Mozoik Çatlatma örneği..

KROKODİN(TİMSAH DERİSİ)

Alt zemin açık bir renge boyandıktan sonra krokodin çatlatmasının birinci boyamış olduğumuz açık rengin üzerine güzelce süreriz. Tamamen kuruduktan sonra krokodin çatlatmanın ikincisini üzerine düzgün bir şekilde sürdüğümüz rengin üzerine süreriz.

  timsah derisi çatlatma örneği... üzerine tıklayınız.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !