Canım Oğlumun doğumgünü

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır siteme hiçbirşey ekleyemedim. Önce sürpriz olan Gap turu ve ardından oğlumun doğumgünü ve hemen ardındanda Canada'dan gelen yiğenimin bir hafta içinde nişanlanması ve evlenmesi...

5 gün 4 ayrı şehir gezdik. Harika bir geziydi. Çok eğlendik. Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır'ı tanıdık. Hepsi birbirinden farklı ve güzeldi. Özellikle Mardin'i görmeyi çok istiyordum. Manevi kızkardeşim orada ve ben onun yaşadığı yerleri merak ediyordum. Turdan ayrılamadığımız için onu görme şansım olmadı ama gördümki özellikle Şanlıurfa ve Mardin fakir çocuklarla dolu. Bizimle iki çift laf edebilmek için çevremizde dolandılar durdular. Özellikle Sıla dizisinin çekildiği evin çevresinde... Diyarbakır ise sanki İstanbul'dayız hissi verdi bize. Geniş caddeleri, büyük alışveriş merkezleri, süslü kızları ile İstanbul'dan hiçbir farkı yoktu. Gaziantep için diyebileceğim en büyük özelliği muhteşem yemekleri. En lezzetli yemekleri orada yedik. Batman'a da uğradık. Hasankeyf'e hepimiz hayran kaldık. Tek kelimeyle muhteşem güzellikte biryer. Sular altında kalacak olması çok acı. Yazacak o kadar çok şey var aslında ama şimdi resimler konuşsun. 300'e yakın resimden sadece birkaçını sizlerle paylaşabileceğim.

 

Açıklamaları yapmadan geçemeyeceğim. Burası Batman/ Hasankeyf. Manzara süper. Diğer fotoğraftada sadece benim onu dinlediğim rehberim Taner. Lise 1 öğrencisi ve orada harçlığını çıkarıyor. Turizm okumak istiyor. O kadar ustaca yapıyor ki işini hayran kalmamak mümkün değildi. Laf aramızda bizim rehberden kat kat iyiydi. Hatta bir ara tutamadı kendini ve "Ebru abla sizin rehber biraz tembel sanırım biçok şeyi atlayarak gidiyor" dedi.:) Ondan çok şey öğrendim.
Özür: Taner 'cim adını yanlış yazdığım için üzgünüm. Hiç farkında değildim uyardığın için  teşekkürler. Ferhat Şanlıurfa'da tanıştığımız gençti.

  

Gaziantep Zeugma müzesi... Bundan yüzyıllar öncesinde, insanların minik minik taşlardan yaptığı bu mozaik sanatına hayran kaldık. Ben sizinle sadece, Çingene kızı adıyla ünlenen ve definecilerin bu şaheseri çalarak bozdukları bu eseri paylaşıyorum. Diğer fotoğraf ise Mardin evleri. aslında fotoğrafa yakından bakmak gerek. Yapılar bizim alıştığımızdan farklı. bu tepe ev doluyken diğer yerlerde bir tane ev göremezsiniz. Düzenli yerleşim. Diğer yerler tarım alanı.

  

Şanlıurfa hanımları olduk. Oradaki yöresel kıyafetleri giydik. Başaörtüyü onlar ilginç bir şekilde bağlıyorlar ve usta olmuşlar. Biz okadar denedik yapamadık.

 

Balıklı Göl. Hz. İbrahim'in ateşe atıldığında ateşin göl, odunlarında balık olduğunun söylendiği yer. Okadar çok balık vardı ki vede okadar büyüktüler ki şaşırmamak elde değil. Onlar kutsal balık kabul ediliyor ve yenilmiyor, dokunulmuyor. Ama işin ilginci elinize alıp sevebilirmişsiniz gibi geliyor. O kadar evcillerdi ki...

 

Biricik oğlumun doğumgününe gelince herşeyiyle tam istediğim gibi bir doğumgünü oldu. Çok yoruldum ama sonuçları buna deydi. Meleğimde gemi şeklindeki pastasını üflerken halinden oldukça memnundu. Zaten ilgiye bayılan oğlum bütün misafirlerin ilgisini üzerinde bulunca coştu ve coşturdu. Bütün sevdiklerimiz yanımızdaydı o gün. Hepsine buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. Doğumgününde yaptığım hazırlıklardan biraz bahsediyim. Belki fikir olsun diye işinize yarayabilir. Öncelikle ev güzel bir şekilde süslendi. Herkes çok beğendiğini belirtti. Gelen çocuk misafirlerimize süslü şeffaf renkli paketlerle minik hediyeler paketlendi. İçlerinde ne vardı diye sorarsanız herkes kendi hayal gücünü kullanabilir ama benimkilerin içlerinde balonlar, toka, minik yap-boz, sticker, kaynana dili, borazan, şeker, renkli drajeler, çikolata gibi ufak tefek şeyler vardı. Gelen yetişkin misafirlerimize ise Eminönü'nden toptancıdan aldığım minik şirin keselere koyduğum drajelerden ve Mardin'nin ünlü mor şekerinden minik poşetlerden verildi. Pamuk şekeride unutmamak gerekir. Kerem'in doğumundan itibaren çekilen fotoğraflardan hazırladığımız slayt gösterisinide televizyonda gösterdiğimizde çok beğenildi. Neyse yine fazla uzatmadan sözü yine resimlere bırakıyorum.

 

Yiğenimin evliliğine gelince teyzemler Türkiye'ye gelemediği için ve bu konularda en bilgili ben olduğum için bütün alışveriş bana kaldı. Aldım yanıma gelinle damat adayını  bir gün içinde gelinlik, nikah şekeri, kına gecesi kıyafeti, kuruyemiş, takı ve daha fazlasını hallettik. Hepside çok güzel oldu. Birgünde nasıl olur demeyin oldu. Bende şaşırdım ama hepimizinde içimize sindi.

İşte nedenler bunlardı arkadaşlar. Bu koşuşturma içinde siteme, yapılan yorumlar ve bırakılan mesajlara bakmak için kadar süre ayırabildim. Yorum ve mesajlarını benden esirgemeyen bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Hepinize kucak dolusu sevgiler.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !